Szczecinianie  |  Nasze regiony  |  Pieśni i tańce lubelskie

Pieśni i tańce lubelskie

Lublin - w skład Lubelszczyzny wchodzą Wyżyna Lubelska, Polesie Lubelskie i Wołyńskie, południowe Podlasie oraz Roztocze. Charakterystycznym elementem strojów lubelskich są tzw. pasiaki, które występowały w regionie Mazowsza i Małopolski Północnej. Mianem stroju lubelskiego, określa się m. in strój krzczonowski, które mamy w naszym repertuarze.

Strój damski - Koszule damskie miały hafty na kołnierzyku, mankietach i przyramkach. Gorsety były bogato zdobione, głównie kolorowymi wstążeczkami. Spódnice miały ozdobne naszycia, które były w kolorze jasnoniebieskim, różowym, zielonym, jasnożółtym, białym.Dolną krawędź obszywało się czerwoną szczoteczką.

Strój męski - Spodnie męskie miały krój miejski i były szyte najczęściej w kolorze czarnym. Kaftan miał długość mniej więcej do pasa. Z przodu kaftana naszywało się zdobienia z welurowych pasów – aplikacje mieściły się przy dolnych krawędziach. Mężczyźni najczęściej zakładali na głowę słomiane kapelusze.

Więcej zdjęć z naszych sesji i koncertów oraz bieżące informacje o naszych występach, wyjazdach, wydarzeniach znajdziesz na naszych profilach społecznościowych. Bądź na bieżąco.

Już 24 lata z Wami!!!

Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie promuje Polski folklor i tradycję, skupiając w swoim kręgu młodych i starszych pasjonatów polskiego folkloru, gdzie zawiązują się  prawdziwe przyjaźnie, tworząc jedną wielką rodzinę zakochaną w polskiej tradycji. 

+48 501 923 882 - Ewa
+48 505 862 121 - Krzysztof

ul. Ku Słońcu 35/8 71-046 Szczecin
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wspiera nas
Pomorze Zachodnie


Projekt i wdrożenie strony internetowej: Studio Graficzne BluePoint
© 2019 - ZPiT Szczecinianie All rights reserved.