🇵🇱 Uroczystości upamiętniające 4️⃣3️⃣ rocznicę podpisania ✍️ #PorozumieniaSierpniowe w #Szczecin zaczęły się od samego rana.
✌️ Najpierw Prezydent RP 🇵� Andrzej Duda razem z Eugeniuszem Szerkusem - uczestnikiem Grudnia'7️⃣0️⃣ - odsłonił Pomnik Bohaterów Stycznia’7️⃣1️⃣, znajdujący się przed Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.
ℹ️ Nowy pomnik stanowi śruba okrętowa ze statku m/s „#Solidarność” oraz płyty granitowe symbolizujące fale Bałtyku. Ich znaczeniem jest rejs, droga, zmaganie się z falami. Musimy bowiem pamiętać, że w przeszłości - nie tak odległej - byli odważni ludzie, którzy walczyli i płynęli ku wolności 🇵🇱.
✌️ Następnie, w samo południe, odbyły się uroczystości pod bramą Stocznia Szczecin, gdzie Zachodniopomorski Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska złożyła wieniec w hołdzie wszystkim walczącym o naszą wolność i o niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą 🇵🇱.
✌️Pamiętajmy o ludziach Solidarności, którzy mieli odwagę mówić i krzyczeć: Dość deptania godności‼️
ℹ️ Latem 1980 r. Szczecin stał się areną wydarzeń, które zapoczątkowały blisko dziesięcioletnią erozję komunistycznych rządów w Polsce. Szczecin był jednym z głównych ośrodków strajkowych, w którym 30 sierpnia 1980 r. podpisano historyczne Porozumienia Sierpniowe otwierające drogę do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „#Solidarność✌️. Był to impuls do zmian systemowych, które ostatecznie doprowadziły do upadku PRL.
ℹ️ Strajk sierpniowy w Szczecinie trwał od 18 sierpnia. Zainicjowali go pracownicy niewielkiej Stoczni Remontowej „Parnica”, a jego ośrodkiem stała się Stocznia Szczecińska im. Adolfa Warskiego. Powstał tam Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który w szczytowym okresie zrzeszał ok. 350 przedsiębiorstw i instytucji, głównie z Pomorza Zachodniego, ale też z innych regionów kraju.
👏 Jak co roku, 3️⃣0️⃣ sierpnia, to również czas wręczenia stypendiów im. Longina Komołowskiego. Patronat nad Funduszem objęła #ZKO.
🤝Wyróżnienia z rąk Prezydenta RP #AndrzejDuda i Zofii Komołowskiej otrzymało 7️⃣ uczniów - z #Litwa, #Police, #Choszczno, #Żeńsko, #Stargard i #Szczecin.
🔹Amelija Maconko i Dorian Rainski z Paluknio Longino Komolovskio Gimnazija
🔹Łukasz Chrzanowski #SP5 z OI w Police
❗️Serdecznie gratulujemy wspaniałych osiągnięć ❗️
🇵🇱Niech żyje wolna Polska‼️

Już 24 lata z Wami!!!

Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie promuje Polski folklor i tradycję, skupiając w swoim kręgu młodych i starszych pasjonatów polskiego folkloru, gdzie zawiązują się  prawdziwe przyjaźnie, tworząc jedną wielką rodzinę zakochaną w polskiej tradycji. 

+48 501 923 882 - Ewa
+48 505 862 121 - Krzysztof

ul. Ku Słońcu 35/8 71-046 Szczecin
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wspiera nas
Pomorze Zachodnie


Projekt i wdrożenie strony internetowej: Studio Graficzne BluePoint
© 2019 - ZPiT Szczecinianie All rights reserved.