SZCZECIN, to tu rodziła się Solidarność ✌️🇵🇱 przypomniał to Prezydent RP🇵🇱 Andrzej Duda podczas obchodów 4️⃣3️⃣ rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w stolicy Pomorza Zachodniego.
✌️🇵🇱 Dziękuję Panu Prezydentowi oraz Panu Eugeniuszowi Szerkusowi za uroczyste odsłonięcie Pomnika Bohaterów Stycznia ’71. Symboliczna śruba okrętowa pochodzi ze statku M/S "NSZZ Solidarność", który pływał we flocie Polskiej Żeglugi Morskiej. Instalacja powstała w celu uhonorowania szczecińskich robotników, którzy w Grudniu 70’ i Styczniu 71’ zażądali utworzenia niezależnych związków zawodowych. To właśnie szczecińscy robotnicy sformułowali ten postulat jako jedni z pierwszych.
✌️🇵🇱Podczas głównych uroczystości 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie odczytałem list Prezesa Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. W imieniu Premiera RP złożyłem również kwiaty 💐 pod Pomnikiem Poległych w Grudniu 70'.
✌️🇵🇱 Idea utworzenia niezależnych od partii komunistycznej związków zawodowych narodziła się w Szczecinie w grudniu 1970 r. Po tragicznej pacyfikacji protestów w 17 i 18 grudnia w większości szczecińskich zakładów pracy wybuchły strajki. Postulat ten został podniesiony także w trakcie kolejnej fali strajków, która wybuchła w styczniu 1971 r. W trakcie strajków w Sierpniu 80’ postulat utworzenia wolnych związków zawodowych był już powszechnym żądaniem strajkujących załóg.
📝 30 sierpnia 1980 r. w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego komunistyczne władze podpisały porozumienie z przedstawicielami strajkujących załóg regionu, co zakończyło strajki na Pomorzu Zachodnim. Wydarzenie to, obok porozumień zawartych w Gdańsku 31 sierpnia oraz w Jastrzębiu-Zdroju 3 września 1980 r., stanowi jeden z najważniejszych punktów zwrotnych w najnowszej historii Polski. W dalszej perspektywie przyczyniło się do odzyskania przez Polskę suwerenności po 1989 roku.

Już 22 lata z Wami!!!

Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie promuje Polski folklor i tradycję, skupiając w swoim kręgu młodych i starszych pasjonatów polskiego folkloru, gdzie zawiązują się  prawdziwe przyjaźnie, tworząc jedną wielką rodzinę zakochaną w polskiej tradycji. 

+48 501 923 882 - Ewa
+48 505 862 121 - Krzysztof

ul. Ku Słońcu 35/8 71-046 Szczecin
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wspiera nas
Pomorze Zachodnie


Projekt i wdrożenie strony internetowej: Studio Graficzne BluePoint
© 2019 - ZPiT Szczecinianie All rights reserved.