•  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

O zespole Szczecinianie

Z fascynacji folklorem, która towarzyszyła grupie ludzi przez wiele lat, powstał Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”, który łączący to co stare – bogactwo polskiej tradycji – i młode – ludzi pełnych pasji i niespotykanej energii, które biją ze scen już 15 lat. Własnym trudem i pracą, sięgaliśmy do źródeł polskiego folkloru. Stworzyliśmy repertuar przedstawiający tańce i pieśni różnych regionów Polski. Z własnych funduszy zakupiliśmy pierwsze stroje. Na przestrzeni dekady, zespół, skupiający początkowo kilkoro tancerzy, rozrósł się i dziś angażuje w swoją działalność blisko dwustu artystów, podzielonych na różne grupy wiekowe. Kierownikami zespołu są Ewa Ott-Kamińska (choreograf i instruktor), Kazimierz Ott oraz odpowiadający za kapelę Krzysztof Kamiński. Szczecinianie podzieleni są na kilka grup wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym (klasy 1-3 oraz 4-6), młodzież gimnazjalną i licealną oraz grupę studencką i osób pracujących.

Zespół posiada swoją kapelę, która zawsze na żywo wzmacnia przekaz artystyczny koncertów. W repertuarze zespołu zobaczyć można m.in. tańce kaszubskie, krakowskie, rzeszowskie, łowickie, lubelskie, spiskie, pasterskie, żywieckie, rybackie, śląskie oraz narodowe. Na stałe współpracujemy z wybitnymi choreografami z całej Polski.

Bierzemy udział w koncertach charytatywnych i promujących miasto, województwo i region w kraju i za granicą przez co zostaliśmy zaproszeni do kampanii organizowanej przez Miasto Szczecin: „Szczecin_z całego serca polecam AMBASADOR”.

Od 2007 roku Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie jest organizatorem cyklicznych koncertów pod nazwą „W podróży do źródeł”, którego celem jest pokazanie własnych korzeni kulturowych . Na koncerty te zapraszane są także zespoły z innych części Polski. Koncerty spotkają się z niezwykle gorącym przyjęciem i wielkim zainteresowaniem szczecińskiej publiczności.