Szczecinianie  |  Nasze regiony  |  Pieśni i tańce beskidzkie

Pieśni i tańce beskidzkie

Beskid śląski - pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich.
Koszula była długa, sięgała poza kolana. Zawsze wpuszczało się ją w spodnie. Rękawy koszuli męskiej były proste i nie posiadały mankietów. Na piersiach koszula była rozcięta. Koszule męskie haftowało się na czarno i brązowo. Haft umieszczano na płóciennych paskach i dopiero takie aplikacje przyszywało się do ubrań. Nakryciem głowy z stroju ludowym był kapelusz jasnoszary , tak zwana czopka biała. Spodnie różniły się między sobą lokalizacją szwu na nogawkach – w jednych spodniach szew biegł po bokach nogawek, w drugich przechodził przez pośladki. Jako ubiór wierzchni w stroju męskim służyła kamizelka, nazywana bruclikiem. Młodzi mężczyźni nosili kamizelkę w kolorze czerwonym.
Strój damski- Młode mieszkanki Beskidu Śląskiego chodziły zawsze z odkrytą głową. Panny splatały włosy w jeden warkocz, a w niego wplatały kolorowe wstążki. Ozdoby we włosach były najczęściej w kolorze czerwonym albo różowym.

Góralki Beskidu Śląskiego miały do dyspozycji dwa rodzaje koszul – kabotek oraz ciasnochę. Ciasnocha była ubierana pod spód i pełniła rolę bielizny, ale w ciepłe dni, przy pracy w polu, wiele kobiet nosiło na sobie tylko ciasnochę, przepasaną zapaską. Na ciasnochę kobiety zakładały kabotek. Kabotki na co dzień szyło się z samodziałowego płótna, kabotki na świąteczne okazje były uszyte z białego batystu albo perkalu. Przody kabotka zachodziły na siebie – puszczało się je wolno albo wtykało za zapaskę. Tylnia część kabotka była zawsze puszczana luźno. W górnej części kabotka, przy szyi, doszywano wąską oszewkę. Takie samo wykończenie znajdowało się przy rękawach. Kabotki zdobiło się czerwonym albo czarnym haftem. Haftowanie zwykle miało motyw geometryczny albo roślinny. Do swojego tradycyjnego stroju góralki ubierały kierpce, takie same jak męskie. Kierpce od święta zawiązywało się zieloną tasiemką, w dni powszednie do wiązania obuwia wykorzystywało się sznurki. Do kierpców kobiety nosiły pończochy albo skarpetki.

Więcej zdjęć z naszych sesji i koncertów oraz bieżące informacje o naszych występach, wyjazdach, wydarzeniach znajdziesz na naszych profilach społecznościowych. Bądź na bieżąco.

Już 24 lata z Wami!!!

Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie promuje Polski folklor i tradycję, skupiając w swoim kręgu młodych i starszych pasjonatów polskiego folkloru, gdzie zawiązują się  prawdziwe przyjaźnie, tworząc jedną wielką rodzinę zakochaną w polskiej tradycji. 

+48 501 923 882 - Ewa
+48 505 862 121 - Krzysztof

ul. Ku Słońcu 35/8 71-046 Szczecin
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wspiera nas
Pomorze Zachodnie


Projekt i wdrożenie strony internetowej: Studio Graficzne BluePoint
© 2019 - ZPiT Szczecinianie All rights reserved.