W Sali Rycerskiej
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki odbyła się dzisiaj uroczystość podsumowująca projekt edukacyjny #NiepokornySzczecin. Podczas spotkania wręczono nagrody laureatom konkursu „300 słów o wolności”, który był zwieńczeniem całego przedsięwzięcia.
Projekt „Niepokorny Szczecin” zainaugurowaliśmy 20 września podczas konferencji historyczno-dydaktycznej. Przedsięwzięcie to realizowane było przy wsparciu Fundacji Enea.
Do „Niepokornego Szczecina” zaprosiliśmy nauczycieli historii w klasach siódmych i ósmych szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych.
Działania przewidziane w projekcie nakierowane były na upamiętnianie historii Pomorza Zachodniego i przybliżały między innymi takie wydarzenia, jak:
powstanie i działalność szczecińskiej Polonii,
Zlot 1946,
druga konspiracja,
Grudzień 1970,
Porozumienia Sierpniowe.
W ramach projektu opracowane zostały lekcje multimedialne, minipodręcznik i pakiet metodyczny. Ponadto każda szkoła otrzymała siedmioplanszową wystawę wielkoformatową.
Do udziału w projekcie zgłosiło się 60 szkół z naszego województwa.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Zachodniopomorski, Dyrektor IPN Oddział w Szczecinie oraz Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.
Zwieńczeniem projektu był konkurs „300 słów o wolności”, którego idea opierała się na założeniu, że na szczególną uwagę zasługują ci, których dzieła wpływają na losy kolejnych pokoleń. W trzyminutowym filmie lub pracy literackiej liczącej 300 słów należało przedstawić swojego bohatera, miejsca, wydarzenia związane z powojenną historią Szczecina.